Czy na rozprawie karnej w sądzie grodzkim można filmować przebieg rozprawy ?


Odpowiedź prawnika:

Filmowanie rozprawy karnej w sądzie grodzkim podlega takim samym regulacjom prawnym, jak w pozostałych sądach, czy też wydziałach karnych danego sądu, jako że w obecnym kształcie ustrojowym sądy grodzkie nie stanowią odrębnego szczebla sądów powszechnych, ale są jednostkami organizacyjnymi sądów rejonowych.
Jeśli sprawa ma – ogólnie rzecz ujmując – charakter karny, to zastosowanie znajdzie tutaj przepis art. 357 kpk, w myśl którego sąd może zezwolić przedstawicielom radia, telewizji, filmu i prasy na dokonywanie za pomocą aparatury utrwaleń obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy, gdy uzasadniony interes społeczny za tym przemawia, dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniać prowadzenia rozprawy, a ważny interes uczestnika postępowania temu się nie sprzeciwia, przy czym sąd może określić warunki, od których uzależnia wydanie takiego zezwolenia.
Oczywiste jest więc, że:
– strona (np. oskarżony albo obwiniony, oskarżyciel posiłkowy albo publiczny) nie może się starać o zgodę na filmowanie rozprawy,
– to sąd ostatecznie decyduje, czy mass media pojawią się na sali sądowej, czy też nie, przy czym stosowną decyzję sąd winien podjąć po wysłuchaniu argumentów stron procesowych, gdyż tak ważna decyzja procesowa należy do „kwestii podlegających rozstrzygnięciu”, a więc przewodniczący rozprawy jest zobowiązany umożliwić stronom wypowiedzenie się w tym przedmiocie, zgodnie z art. 367 § 1 kpk,
– ewentualny sprzeciw stron, a zwłaszcza oskarżonego, nie wywołuje żadnych skutków, gdyż jego swobody obywatelskie w tym zakresie zostają ograniczone na rzecz zabezpieczenia interesu społecznego (zob. R. A. Stefański, [w:] Kodeks postępowania karnego – komentarz, Dom Wydawniczy ABC 1998, t. II, s. 229).
Więcej www.prawo.hoga.pl