Co zrobić jeśli dostałem wypowiedzenie uzasadnione przyczynami, z którymi się nie zgadzam. Czy należą mi się dni wolne na szukanie pracy?


Co zrobić jeśli dostałem wypowiedzenie uzasadnione przyczynami, z którymi się nie zgadzam. Czy należą mi się dni wolne na szukanie pracy?
Sporny tekst: "Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest niewłaściwa jakość pracy, wielokrotne poprawianie błędów popełnianych przez Pana, małe zaangażowanie w wykonywaną pracę, utrata zaufania naszych klientów do jakości pracy świadczonej przez Pana. Muszę dodać, że nigdy wcześniej powyższe zarzuty nie były mi stawiane.

Odpowiedź prawnika:

Może się Pan w tej sytuacji odwołać do sądu pracy ( tj. należy złożyć odpowiedni pozew) , w razie ustalenia przez sąd, iż wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy może stosownie do żądania pracownika orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
Odszkodowanie o którym mowa powyżej przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. (art. 44, 45, 471 kodeksu pracy).
Jeśli chodzi o drugą część pytania to właściwy tu będzie art. 37 kodeksu pracy (nie ma on zastosowania do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, czy też rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia).
art. 37. § 1. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze – w okresie wypowiedzenia nie przekraczającego 1 miesiąca,
2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 (tj. prawo do takiego zwolnienia ma pracownik wobec którego zastosowano skrócony okres wypowiedzenia z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Należy jednak pamiętać o tym, że zwolnienie na poszukiwanie pracy udzielane jest na podstawie pisemnego wniosku (brak takiego wniosku traktowany jest jako rezygnacja z tych dni).