Swego czasu syn mój pożyczył pieniądze od osoby prywatnej i jako gwarancję zwrotu pożyczki wpisał osobę tą do hipoteki swojej działki budowlanej. Obecnie syn usiłuje oddać zaciągnięty dług i tym samym usunąć wpis w hipotece. Pożyczkodawca odmawia przyjęcia gotówki i wygląda na to,że liczy iż przejmie działkę. Co w takiej sytuacji należy uczynić?
Odpowiedź prawnika:
W wyniku zawarcia umowy pożyczki powstał stosunek zobowiązaniowy pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Wierzytelność została dodatkowo zabezpieczona hipotecznie, poprzez obciążenie działki budowlanej. Jeśliby dłużnik nie wykonał zobowiązania, wierzyciel może z pierwszeństwem względem wierzycieli osobistych dłużnika dochodzić swego zaspokojenia z obciążonej nieruchomości, także bez względu na to, czyją własnością jest obecnie nieruchomość, ale tylko w trybie postępowania sądowego. Wierzyciel więc co do zasady nie przejmuje na własność obciążonej nieruchomości, następuje jej sprzedaż poprzez licytację i z uzyskanej sumy wierzyciel się zaspokaja.
W opisanej sytuacji służnik prawidłowo i skutecznie zaofiarował swoje świadczenie, tak więc wierzyciel, odmawiając przyjęcia świadczenia, znalazł się w zwłoce. Wierzyciel dopuszcza się zwłoki, gdy bez uzasadnionego powodu bądź uchyla się od przyjęcia zaofiarowanego świadczenia, bądź odmawia dokonania czynności, bez której świadczenie nie może być spełnione, bądź oświadcza dłużnikowi, że świadczenia nie przyjmie. W razie zwłoki wierzyciela dłużnik może żądać naprawienia wynikłej stąd szkody, może również złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Radziłbym więc w takiej sytuacji złożyć określoną sumę pieniężną do depozytu sądowego. Po dokonaniu tej czynności sąd wystawi odpowiednie pokwitowanie. Złożenie przedmiotu do depozytu sądowego zwalnia dłużnika, zobowiązanie wygasa. Należy bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie wierzyciela, aby mógł odebrać swoją należność z depozytu. Następnie, dysponując pokwitowaniem, należy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.