W grudniu 2001 roku zostałem zwolniony z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W 2002 roku zwróciłem się do byłego pracodawcy o wypłacenie świadczeń z funduszu socjalnego. Otrzymałem odpowiedź, że nie przysługują mi te świadczenia, ponieważ już nie jestem pracownikiem tego zakładu. Czy mam prawo do świadczeń z funduszu socjalnego z byłego zakładu pracy? Zaznaczam, że inni pracownicy otrzymali świadczenia za 2001 rok. – CZYTELNIK z Czerska
Odpowiedź prawnika:
W myśl nowych przepisów, które weszły w życie od 1 stycznia bieżącego roku, obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży na pracodawcach, którzy zatrudniają według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej dwudziestu pracowników.
Obowiązek ten nie dotyczy pracodawcy zatrudniającego mniej niż dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Pracodawca zatrudniający co najmniej dwudziestu pracowników, jednak mniej niż dwudziestu w przeliczeniu na pełne etaty, który nie tworzy funduszu socjalnego, obowiązany jest wypłacić świadczenie urlopowe.
Pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników mają obowiązek tworzenia funduszu socjalnego. Pozostali pracodawcy mogą tworzyć fundusz na zasadach określonych w ustawie albo wypłacać świadczenie urlopowe.
Każdy pracodawca tworzący fundusz jest zobowiązany wydać regulamin, w którym ustali szczegółowe zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz warunki korzystania ze świadczeń przez osoby uprawnione.
Regulamin podziału funduszu wymaga uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi bądź pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie ma organizacji związkowej.
Warunki korzystania ze świadczeń socjalnych powinny odpowiadać kryteriom socjalnym według których przyznawanie oraz wysokość ulgowych usług i świadczeń socjalnych uzależnia się od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej osoby uprawnionej.
Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu socjalnego są: pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Wobec powyższego, powinien pan zapoznać się z treścią regulaminu podziału funduszu świadczeń socjalnych obowiązującego u byłego pracodawcy.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r., nr 70, poz.335 ze zm.).
Gazeta Pomorska