Co to jest pozew adhezyjny i pod co podlega ?


Odpowiedź prawnika:

Istnieje pewna możliwość oddziaływania obu postępowań cywilnego i karnego, (choć prowadzone będą oddzielnie.)
Kodeks postępowania cywilnego przyjął zasadę, że roszczenia majątkowe wynikające z przestępstwa mogą być dochodzone w postępowaniu cywilnym albo w wypadkach w ustawie przewidzianych w postępowaniu karnym.(art12)
Zatem, roszczenia majątkowe wynikające z przestępstwa mogą być dochodzone w postępowaniu karnym tylko wówczas, gdy jest to przewidziane w ustawie! Ustawą taką jest kodeks postępowania karnego. Pokrzywdzony na skutek popełnienia przestępstwa może dochodzić swych roszczeń w toczącym się procesie karnym w tzw. postępowaniu
przydatkowym, czyli adhezyjnym, jeżeli zachodzą warunki określone
przepisami tego kodeksu. Powództwo cywilne jest dopuszczalne jeżeli wytoczono je najpóźniej do rozpoczęcia rozprawy głównej. Sąd karny jednak pozostawia bez rozpoznania powództwo cywilne , jeżeli wyjdzie na jaw , że proces o te same roszczenia już się toczy w postępowaniu cywilnym lub został rozstrzygnięty w tym postępowaniu, jak również jeżeli roszczenia nie mają bezpośredniego związku z przedmiotem oskarżenia( art.65par.1 pkt 2 i 4 k.p.k).
Jeżeli sąd nie dopuści powództwa cywilnego w procesie karnym, powód cywilny będzie zdany wyłącznie na drogę procesu cywilnego. Jeżeli sąd karny dopuści powództwo cywilne, zasądza je w całości lub w części w razie skazania oskarżonego, jak również w razie odstąpienia od wymierzenia kary lub warunkowego umorzenia postępowania; w razie innego rozstrzygnięcia, w szczególności w razie bezwarunkowego umorzenia postępowania lub wydania wyroku uniewinniającego, sąd pozostawia powództwo cywilne bez rozpoznania.
Zwracam uwagę, że w drodze postępowania adhezyjnego mogą być dochodzone
tylko roszczenia majątkowe pokrzywdzonego, bezpośrednio pozostające w związku z faktem przestępstwa. Natomiast nie mogą być dochodzone roszczenia niemajątkowe pokrzywdzonego.