Odpowiedź prawnika:
Niestety nie będzie Pan mógł otrzymać wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego od miesiąca stycznia 2002 r., ponieważ prawo do niego nabędzie Pan dopiero w dniu wydania takiego orzeczenia przez komisję (nie ma tutaj znaczenia termin złożenia przez Pana wniosku). Zasiłek pielęgnacyjny wypłacony wówczas zostanie poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do zasiłku, jednak za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc wstecz od miesiąca, w którym zgłosi Pan wniosek do organu wypłacającego zasiłek. Z tekstu pańskiego pytania wynika, że jeszcze po 6 lutego 2002 r. nie uzyskał Pan orzeczenia komisji uprawniającego do zasiłku. Zatem jeżeli np. uzyska Pan takie orzeczenie jeszcze w lutym, a wniosek do płatnika złoży w marcu, wówczas wypłatę zasiłku otrzyma Pan od lutego (więc za jeden miesiąc wstecz). Możliwość uzyskania zasiłku od stycznia 2002 r. byłaby, gdyby uzyskał Pan zaświadczenie uprawniające do pobierania tego świadczenia od lekarza specjalisty w grudniu 2001 r. Takie zaświadczenia z datą grudniową są honorowane i zasiłki są wypłacane.