Data przekazania pracowników 01.05.2002r. Spółka przekazująca zobowiązana była do utworzenia ZFŚS i fundusz ten funkcjonował. Pracownicy przejęci zatrudnieni byli w spółce przekazującej od 01.11.2001r. Spółka przekazująca nie wyraziła woli zawarcia porozumienia, o którym mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Odpowiedź prawnika:
Wszystko zależy od tego czy Wasza firma (pracodawca przejmujący) zobowiązana jest do tworzenia Funduszu i czy przejęliście tylko część pracowników (część zakładu pracy w rozumnieniu 23 z jedynką KP) czy też wszystkich pracowników (przejście zakładu pracy).
Jeżeli jesteście zobowiązani do tworzenia funduszu (albo dobrowolnie go utworzyliście) i przejęliście tylko część pracowników, to firma przekazująca ma z mocy ustawy obowiązek przekazania odpowiedniej do liczby pracowników części funkcjonującego przy niej funduszu (art. 7 ust. 3 b) – istnieje więc ciągłość funkcjonowania funduszu socjalnego. Pamiętać przy tym trzeba, że fundusz to nie tylko środki zgromadzone na rachunku funduszu, ale także jego zobowiązania i należności, które trzeba uwzględnić (wg stanu na koniec maja 2002) występując z roszczeniem o przekazanie odpowiedniej części środków funduszu.
Jeżeli jesteście Państwo pracodawcą zobowiązanym do tworzenia funduszu, a przejęliście cały zakład pracy, to zgodnie z art. 7 ust. 3 należy wam się cały fundusz (aktywa i pasywa!) prowadzony przez dotychczasowego pracodawcę.
Jeżeli nie jesteście Państwo zobowiązani do tworzenia funduszu, to szanse na jakiekolwiek pieniądze od spółki przekazującej macie państwo tylko wówczas, gdy przejęliście cały zakład pracy. Tylko bowiem do takiej sytuacji odnosi się art. 7 ust. 3a ustawy, zgodnie z którym otrzymalibyście państwo całość funduszu (w tym zobowiązania i należności wraz z odsetkami) z obowiązkiem przeznaczenia tego co zostanie po zapłaceniu zobowiązań na działalność socjalną zgodnie z ustawą.
Przy przejęciu części zakładu pracy pracodawcy mają obowiązek zawarcia umowy, która określi zasady podziału środków stanowiących równowartość odpisu podstawowego, którego dokonał pracodawca przekazujący w roku przekazania.
Jeśli Wasza firma przejęła tylko część pracowników (część zakładu pracy) i nie jesteście Państwo zobowiązani do utworzenia funduszu, to niestety nie macie państwo prawa do funduszu pracodawcy przekazującego.
Porozumienie, o którym Państwo wspomnieliście, dotyczy jedynie szczegółów „technicznych” odnośnie środków, które miałyby być „odpisane” na ZFŚS w roku w którym następuje przejęcie pracowników. Natomiast obowiązek przekazania funduszu (bądź jego części) pracodawcy przejmującemu wynika z ustawy a nie z umowy pracodawców. Istnienie tego obowiązku zależy od tego w której z opisanych sytuacji prawnych znajduje się Państwa firma.
Dodać należy, że należne pieniądze powinny być przekazane w terminie 30 dni od daty przejścia części zakładu pracy.