Czy przywołanie art.324 kpk jest właściwe w niżej opisanej sprawie?
Odpowiedź prawnika:
Wyjaśnię tylko jedną nieścisłość, jaka wynika z opisu podanego przez Pana, mam nadzieję, że pomoże Panu to zrozumieć zastosowanie właściwego przepisu kpk w tej sprawie. Art. 324 kpk został tu zastosowany przez organy procesowe z tego względu, że niepoczytalny w chwili popełniania czynu zabronionego był sprawca czynu zabronionego, a nie Pan. Z opisu wynika, że Pan jest pokrzywdzonym czynem zabronionym, a nie sprawcą tego czynu zabronionego. Art. 324 kpk brzmi:
"Jeżeli zostanie ustalone, że podejrzany dopuścił się czynu w stanie niepoczytalności, a istnieją podstawy do zastosowania środków zabezpieczających, prokurator po zamknięciu śledztwa lub dochodzenia kieruje sprawę do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania i zastosowanie środków zabezpieczających. Przepis art. 321 stosuje się odpowiednio."
Wynika to z tego, że sprawca niepoczytalny w chwili popełniania czynu zabronionego nie popełnia przestępstwa z powodu braku winy (nie można mu przypisać winy w sensie subiektywnym). Nie podlega on więc karze, a można wobec niego zastosować jedynie środki zapobiegawcze (np. umieszczenie w zakładzie zamkniętym, zakładzie psychiatrycznym).