Likwidator przedsiębiorstwa państwowego ciąg dalszy


Jeszcze do "likwidatora" Zostałem powołany na podstawie art. 19 i 21 z dnia 25 września 1981 roku o przedsiębiorstwach państwowych. /Dz. U. Nr 18 z 1991 roku, poz. 80 z póź. zmianami oraz par. 45 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 roku w sprawie wykonania ustawy o PP /Dz. U. Nr 31 poz. 170 z póź. zm/ To kto w końcu powinien mi wystawić świadectwo pracy ? Mam podarować ZUS-owi prawie 3 lata ciężkiej pracy ?

Odpowiedź prawnika:

Proszę przede wszystkim podać, czy miał Pan podpisaną umowę o pracę i z kim? Istnienie stosunku pracy można też wywodzić z okoliczności faktycznych, o ile tylko faktycznie pozostawał Pan w stosunku pracy w rozumieniu kodeksu pracy. Poniżej podaję orzeczenia Sądu Najwyższego o tej tematyce:

Likwidator przedsiębiorstwa państwowego ustanowiony przez organ założycielski na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 170 ze zm.), z którym zawarto umowę o pracę, jest pracownikiem tego organu.

Wyznaczenie likwidatora przedsiębiorstwa państwowego na mocy § 45 pkt 2 i § 48 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z 30 listopada 1981 r. nie oznacza automatycznego nawiązania z nim stosunku pracy na podstawie powołania (art. 2 i 68 k.p.). Ocena charakteru prawnego wykonywanej przez likwidatora pracy zależy bowiem od okoliczności sprawy.

Z przepisów rozporządzenia nie można wyprowadzić ogólnego wniosku, iż w każdej sytuacji wyznaczenie likwidatora przedsiębiorstwa jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy.

Nie jest wykluczone, że organ założycielski i likwidator mogą zawrzeć umowę cywilną, np. umowę zlecenia.

Ważne może być również następujące stwierdzenie:

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w piśmie z dnia 11 marca 1993 r., znak U-510-28/93 uznało za możliwe objęcie likwidatora ubezpieczeniem społecznym wówczas, gdy ma on zawartą umowę o pracę lub umowę innego rodzaju skutkującą obowiązek ubezpieczenia.