Użyczenie części domu a możliwości odliczenia wydatków związanych z wykończeniem i remontem tej części domu?


Czy użyczenie mi przez moich rodziców części domu będzie wystarczającą podstawą do możliwości odliczenia sobie przeze mnie wydatków związanych z wykończeniem i remontem tej części domu? W jaki sposób sformułować umowę użyczenia, aby zawierała wszystkie niezbędne elementy takiej umowy? Właścicielem domu jest mój ojciec.
Ja oraz moi rodzice razem wzieliśmy kredyt hipoteczny pod zastaw domu na wykończenie piętra domu, które teraz chciałbym żeby rodzice mi użyczyli.
Chciałbym móc sobie odpisywać wydatki związane z remontem tej części domu, gdyż to ja tam będę mieszkać.

Odpowiedź prawnika:

Odpowiadając na Pana pytanie pozwalam sobie zacytować treść Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 24 września 1997 r. I SA/Gd 321/96:
„Nie może skorzystać z ulgi przewidzianej w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. e /obecnie art. 27a ust. 1 pkt 1/ ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik mieszkający w domu stanowiącym własność jego rodziców, nawet jeśli wydatkowane przez niego kwoty doprowadziły do rozbudowy budynku w celu poprawy wyłącznie jego warunków mieszkaniowych”.

Podobne stanowisko zajął Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu w wyroku z dnia 3 września 1993 r. SA/Wr 600/93, w którym stwierdził m.in. iż „Nie może skorzystać z ulgi /remontowej – przyp. autor/ podatnik mieszkający w domu stanowiącym własność jego rodziców, nawet jeśli wydatkowane przez niego kwoty doprowadziły do rozbudowy budynku w celu poprawy wyłącznie jego warunków mieszkaniowych. Również rodzice wydatkujący własne pieniądze na budowę domu przeznaczonego dla ich dziecka, które będzie jego właścicielem, nie mogą odliczyć od dochodów kosztów tej budowy.”

Co do zasady użyczenie stanowi tytuł prawny do lokalu uprawniający do skorzystania z ulgi remontowej, jednakże w sytuacji opisanej wyżej mamy doczynienia z linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, tak więc rozsądne jest stosowanie się do sentencji tegoż sądu.
Co do samej zaś umowy użyczenia szerzej na łamach poradaprawna.pl wypowiedział się Pan Tomasz Wasilewski – porada z dnia 08.04.2003r.