Osoba którą próbuje się nakłonić do podpisania umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej nie jest magazynierem. Czy w związku z tym pracodawca nie musi najpierw zmienić jej zakresu uprawnień i obowiązków? A jeżeli tak, to czy nie powinno to nastąpić w formie wypowiedzenia warunków pracy i zaproponowaniu innych? Bardzo proszę o podstawę prawną.
Odpowiedź prawnika:
Kodeks pracy stanowi, kto może zawrzeć umowę o odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się. Są to pracownicy, którym powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
1) pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
2) narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
Pracownik taki, po zawarciu właściwej umowy, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione wyżej, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
Od odpowiedzialności określonej wyżej pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Na zasadach określonych powyżej pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą. Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.
Pracownik nie musi więc być magazynierem, aby mógł podpisać umowę o przyjęciu wspólnej odpowiedzialności, wystarczy by spełniał przesłanki wymienione wyżej.