Pełnomocnictwo w sądzie


Czy w Sądzie Grodzkim mogę wystepować jako pełnomocnik żony w sprawie o zapłatę? Jakie przepisy to regulują? Moja żona ma wezwanie do Sądu Grodzkiego jako obwiniona w sprawie o zapłatę. Nie stać nas na ponoszenie kosztów wynajęcia adwokata. Czy w takiej sytuacji, gdy nie mam wykształcenia prawniczego / mam wykształcenie wyższe/ mogę występować w Sądzia jako pełnomocnik żony? Jakie to regulują przepisy?

Odpowiedź prawnika:

Chodzi zapewne o sprawę cywilną, a żona jest pozwaną. Kwestię pełnomocnictwa reguluje kodeks postępowania cywilnego (art. 87 kpc). Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Pełnomocnictwo może być albo procesowe – bądź to ogólne, bądź do prowadzenia poszczególnych spraw – albo do niektórych tylko czynności procesowych. Nie ma żadnych wymagań w stosunku do członków rodziny jeśli chodzi o wykształcenie czy uprawnienia albo umiejętności, wystarczy sam fakt pokrewieństwa.
Jeśli chodzi o sprawę karną, proszę powiedzieć, czy o takową chodzi oraz w jakim trybie sprawa się toczy (sprawa karna, karna skarbowa czy też może chodzi o wykroczenie).