Czy potrącenia z wynagrodzenia za pracę na fundusz alimentacyjny muszą być potrącane w wysokości 3/5


Czy potrącenia z wynagrodzenia za pracę na fundusz alimentacyjny muszą być potrącane w wysokości 3/5 – oczywiście obowiązek alimentacyjny ustał zgodnie z wyrokiem sądowym. Pomimo tego przez okres 2 lat komornik potrąca 3/5 wynagrodzenia jak w przypadku alimentów. Wydaje mi się, że fundusz nie jest równoznaczny z ratami alimentacyjnymi. Proszę podać podstawę prawną. Czy komornik miał prawo potrącać tak dużo.

Odpowiedź prawnika:

Podstawą jest tutaj kodeks pracy oraz ustawa o funduszu alimentacyjnym. I tak w art. 87 kodeksu pracy czytamy:
Art. 87 § 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.
§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.
§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.
§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.
Fundusz alimentacyjny ma prawo do egzekucji wypłaconych świadczeń alimentacyjnych i na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz.U.91.45.200 z późniejszymi zmianami). I tak w art. 13 tejże ustawy czytamy po wydaniu decyzji w przedmiocie świadczeń z funduszu alimentacyjnego postępowanie egzekucyjne przeciwko osobie zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego ustalającego alimenty na rzecz osoby pobierającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego prowadzi się w dalszym ciągu według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
Dochodzenie należności przeprowadza komornik sądowy, który w okresie wypłaty świadczeń jest obowiązany przekazywać na rachunek funduszu kwoty ściągniętę od osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.
W sytuacji gdy w okresie wypłaty świadczeń alimentacyjnych należność funduszu nie zostanie zaspokojona, po zaprzestaniu wypłaty świadczeń komornik przekazuje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych kwoty ściągnięte od osoby zobowiązanej, pozostałe po zaspokojeniu bieżących alimentów.
Egzekucję z emerytury, renty prowadzi ZUS.
Osoba, przeciwko której prowadzona jest egzekucja alimentów na rzecz osoby pobierającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nie może żądać:
1) uchylenia lub ograniczenia obowiązku alimentacyjnego za okres poprzedzający zgłoszenie żądania ani
2) zwolnienia od egzekucji, powołując się na zapłacenie alimentów do rąk osoby uprawnionej,
jeżeli naruszałoby to prawa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.