W okresie 15.10.94 do 01.02.95 pracowałem na umowie zleceniu w firmie w której od 01.02.95 przeszedłem na umowę na czas nieokreślony. Czy okres pracy na umowie zleceniu jest zatrudnieniem ? Czy powinien być wykazany w Świadectwie Pracy ? Jak ten okres jest traktowany przez ZUS ( dot.emerytury ) ? Przy wynagrodzeniu za każdy etap Umowy – zlecenia na moje życzenie odliczano mi składkę na ZUS.
Odpowiedź prawnika:
Co do zasady umowy cywilnoprawne takie jak umowa zlecenia czy umowa o dzieło nie są zaliczane przez ZUS jako okres liczący się przy obliczaniu prawa do emerytury czy renty. Natomiast można dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne. Podaje Pan, iż owe składki były odliczane na Pańskie życzenie -; a więc ZUS powinien uwzględnić ten okres. Co do świadectwa pracy -; nie zamieszcza się w nim okresu pracy na umowę zlecenie gdyż to nie jest umowa o pracę (tj. umowa o pracę na czas określony, nieokreślony, próbny).