Co zrobić aby złożyć skargę do NSA od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Treść: Mam dziecko niepełnosprawne i pobierałem na nie zasiłek stały z MOPS-u od stycznia zmieniły się przepisy i do przyznania takiego świadczenia potrzebne było orzeczenie z Komisji Orzekającej. Nie byłem w stanie takiego zaświadczenia dostarczyć ponieważ fizycznie nie miał mi go kto wydać ponieważ do połowy miesiąca stycznia nikt nie wiedział jak ta Komisja będzie wyglądała. Takie orzeczenie otrzymałem w m-cu lutym i za m-c luty takie świadczenie otrzymałem. Odwołałem się do kolegium Odwoławczego o cofnięcie decyzji MOPS-u i przyznanie mi również za m-c styczeń takiego świadczenia jednak odmówiono mi. W związku z tym chcę się odwołać do NSA.
Odpowiedź prawnika:
Pierwszym podstawowym wymogiem złożenia skargi do NSA jest wyczerpanie wszystkich możliwości odwoławczych (Art. 34 ustawy o NSA). Innymi słowa zaskarżona decyzja administracyjna musi być ostateczna. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wydana po postępowaniu odwoławczym, stanowi taką właśnie decyzję. Poza tym skargę składa osoba, której interes prawny bądź faktyczny został zaskarżoną decyzją naruszony, bądź którego to interesu decyzja rzeczona dotyczy. To są dwa podstawowe wymogi ważności i zasadności skargi. Jeśli chodzi o wymogi stricte formalne, to nie są one przesadnie rozbudowane. Skarga do NSA musi zawierać:
– dokładne oznaczenie osoby składającej skargę, wraz z jej adresem (siedzibą),
– oznaczenie osoby, za pośrednictwem której skarga jest składana (o ile w ogóle występuje pośrednik) np. jakiejś instytucji społecznej, itp.,
– oznaczenie zaskarżanej decyzji (wydanej przez organ administracyjny pierwszej instancji),
– oznaczenie decyzji organu odwoławczego, który utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji,
– treść skargi opis sytuacji oraz żądanie, z którym zwracamy się do NSA (czyli w praktyce żądanie uchylenia lub zmiany decyzji zaskarżanej),
– uzasadnienie skargi czyli powołanie się na przepis prawa, który został złamany, lub na naruszony interes prawny,
– podpis osoby składającej skargę odręczny (jako wymóg każdego pisma urzędowego, bądź procesowego).
Pozostaje jeszcze wymóg dopełnienia ustawowego terminu. Skargę do NSA należy złożyć bezpośrednio (czyli bez pośrednictwa żadnego organu administracyjnego) w terminie 30 dni od doręczenia decyzji, od której nie przysługuje odwołanie (czyli w rzeczonym kazusie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego). Natomiast jeśli skargę składa Rzecznik Praw Obywatelskich lub prokurator, to powyższy termin wynosi 6 miesięcy (Art. 35 ustawy o NSA). Od skargi zostanie również pobrany wpis.
Z przedstawionego powyżej kazusu wynika, że decyzja organu administracji samorządowej nie złamała żadnego przepisu prawnego, gdyż nie zostało dostarczone w terminie wymagane prawem zaświadczenie. Niemniej jednak doszło do naruszenia słusznego interesu prawnego adresata powyższej decyzji, gdyż bez jego winy nie zostało mu wydane odpowiednie zaświadczenie. Żaden obywatel nie może odpowiadać za „zamieszanie” spowodowane zmianą przepisów. Poza tym w każdej dziedzinie prawa obowiązuje zasada ius aequi prawo słuszności, czyli ochrony osób, które zostały w oczywisty sposób pokrzywdzone, a ich sytuacji nie można podporządkować pod żaden przepis prawny. Jako podstawę prawną złożenia skargi można powołać więc bezpośrednio Art. 37 pkt. 4 ustawy o NSA (wymóg oznaczenia naruszonego interesu), a następnie skonkretyzować naruszony interes prawny.
Podstawę prawną powyższych rozważań stanowi ustawa o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Dz. U. z 1995 roku, nr 74, poz. 368.