Czy grozi mi jakaś kara za nie zapłacenie mandatu otrzymanego od straży miejskiej w wysokości 50 zł za nieprawidłowe parkowanie?


Czy grozi mi jakaś kara za nie zapłacenie mandatu otrzymanego od straży miejskiej w wysokości 50 zł za nieprawidłowe parkowanie? Jestem bezrobotnym studentem i nie mam żadnych dochodów.
Wyczytałem iż, zgodnie z artykułem art. 59 § 1 punkt 9 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji postępowanie egzekucyjne podlega umorzeniu jeżeli jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne wszyscy odradzają mi płacenia mandatu (bo podobno większość ludzi nie płaci i nie ponoszą żadnych konsekwencji.

Odpowiedź prawnika:

Jedynym sposobem na unikniecie zapłaty mandatu mogłoby być jego nieprzyjęcie oraz dalsza walka w sadzie. Wiadomo, że zaległości w sądach rejonowych (wydziałach grodzkich) są już dzisiaj olbrzymie i można jedynie liczyć na przedawnienie. Jeśli już przyjęło się mandat, a następnie nie zapłaci, należy spodziewać się komornika. Skuteczność postępowania egzekucyjnego nie zależy od wysokości dochodów, tylko od posiadanego majątku. Oczywiście jednym z pierwszych kierunków działania komornika będzie próba zajęcia wynagrodzenia za pracę, potem skieruje swe działania na majątek ukaranego. Wiąże się z tym wiele niedogodności, komornik może zająć rzeczy należące do rodziny itp., uznając, że ich właścicielem jest ukarany. Tak więc najlepszym wyjściem jest zapłata mandatu i do tego namawiam, gdyż policja czy straż miejska niestety nie rezygnuje tak łatwo z dochodzenia swych roszczeń jak np. zakłady komunikacji miejskiej.