W jaki sposób mogę wyegzekwować zaległe wynagrodzenie z tytułu pracy na umowę na czas nieokreślony? Od marca przebywam na zwolnieniu lekarskim ze względu na ciążę. Mój pracodawca nie wypłacił mi do tej pory wynagrodzenia za połowę marca, kwietnia oraz za cały miesiąc czerwiec i lipiec. Moje wynagrodzenie teoretycznie wypłacane jest już przez ZUS, lecz zakład zatrudnia powyżej 20 pracowników i odbywa się to na zasadzie kompensaty. Czy droga sądowa jest w tym wypadku jedynym rozwiązaniem problemu? Czy istnieje jakaś inna możliwość wyegzekwowania zaległych i przyszłych wynagrodzeń?
Odpowiedź prawnika:
Droga sądowa pozostaje ostatecznością, pociąga za sobą różne skutki, zwykle pracodawca rozwiązuje wtedy stosunek pracy, postępowanie trwa długo, szczególnie jeśli pracodawca złoży np. apelację od wyroku czy odmówi pójścia na ugodę itp. Wzór pozwu do sądu pracy o wypłatę należnego wynagrodzenia za pracę znajduje się w dziale „Wzory pism”. Postępowanie sądowe dla pracownika dochodzącego swych praw wolne jest od opłat, niepotrzebny też będzie adwokat czy radca prawny, choć oczywiście warto poprosić o pomoc. Warto jednak wcześniej próbować innych sposobów. Jedną z dróg będzie wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy. Instytucja ta ma prawo np. nakładać na pracodawcę grzywnę w drodze mandatu karnego za nieprzestrzeganie praw pracowniczych. W każdym oddziale tej instytucji (znajdują się one w prawie każdym byłym mieście wojewódzkim) pomoże prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, który udzieli rady co do dalszego działania.