Moja sytuacja jest taka, ze mieszkam z mężem i dzieckiem u moich rodziców w pokoju 2,4 na 2,7 m i jest nam naprawdę ciężko. Mamy możliwość wybudowania sobie własnego, małego domku, gdyż moja mama podzieliła kawałek pola na działki budowlane i chciałaby przekazać nam jedną działkę w darowiźnie i tu pojawia się pierwsza przeszkoda bo powiedziano nam, że to będzie nas kosztować koło 2000 zł. Problem polega na tym, że nie posiadam takiej gotówki i podejrzewam, że żaden bank nie pożyczy nam takiej kwoty biorąc pod uwagę nasze zarobki. Moje pytanie brzmi następująco: czy jest jakaś możliwość zapłacenia mniejszego podatku do urzędu skarbowego, lub przekazanie darowizny mniejszym kosztem ? Działka ma wartość ok. 40 000 zł
Odpowiedź prawnika:
Powinna Pani najpierw wystąpić z wnioskiem do urzędu skarbowego o zwolnienie notariusza z obowiązku pobrania podatku od darowizny na podstawie art. 22 § 2 pkt 1 Ordynacji Podatkowej tj.:
22 § 2.Organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania:
1) podatku – gdy pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji,
W przypadku jeżeli uzyska Pani takie zwolnienie można wtedy udać się do notariusza w celu sporządzenia umowy darowizny (jest on bowiem zobowiązany jako płatnik do pobrania w przypadku sporządzenia umowy darowizny podatku). Jeżeli urząd nie przychyli się do wniosku trzeba będzie zapłacić podatek. Uzyskanie takiego zwolnienia może być bardzo trudne.